Cmentarz Yanaka

Cmentarz Yanaka w dzielnicy Yanaka w Taito, to jeden to jeden z najpopularniejszych cmentarzy w Tokyo, który dzięki swojej bujnej roślinności i alejkom z drzewami wiśniowymi, bardziej przypomina park niż miejsce pochówku. Jest to miejsce najchętniej odwiedzane w czasie wiosny, kiedy gałązki uginają się od rozkwitających pąków. Jednak nawet jesienią ma on swoich zwolenników, kiedy drzewa liściaste m.in. miłorząb japoński, gubią liście i zmieniają kolor wyglądając wtedy wyjątkowo okazale.


Cmentarz Yanaka zajmuje ogromny obszar około 10 hektarów z ponad 7000 grobów. Cmentarz jest usiany drzewami, krzewami, małymi ogródkami oraz nagrobkami w różnych stylach, od retro po najnowocześniejsze, pięknie zachowane i udekorowane kwiatami lub w stanie nieidealnym, lecz wciąż tworzącym artystyczny klimat. Cmentarz Yanaka to idealne miejsce do przechadzek po kamiennych ścieżkach w uspokajającej atmosferze, którą poczuć można również w całej dzielnicy Yanaka.

 

Jest niewiele cmentarzy, które mogą się równać pod względem obszaru. W Yanaka równie często można natknąć się na innych ludzi jak i na dziwnie wyglądającego kota czy zbłąkaną krowę. Tutaj nikogo nie dziwią dzieci bawiące się na huśtawce z grobami w oddali czy siedzący na ławeczce studenci, skupieni na lekturze książki. Cmentarz ten ma nawet własny posterunek policji. Jednak są dwa dni w roku, kiedy na cmentarzu można spotkać niesamowite tłumy ludzi czyszczących i dekorujących rodzinne nagrobki- wiosenna i jesienna równonoc.

 

 

Historia Cmentarza Yanaka

 

 

Cmentarz Yanaka był miejscem pochówku wydzielonym dla Świątyni Tennoji, zlokalizowanej na jego obrzeżach, blisko Stacji Nippori. Słynna Sakura-dori („Aleja Kwitnącej Wiśni”) biegnąca przez cmentarz była jednocześnie główną ścieżką do Tennoji. W czasach nacjonalistycznej Restauracji Meiji, w 1872 roku cmentarz został częścią planu promowania religii Shinto kosztem rozpowszechnionego później Buddyzmu.

 

Polityka oddzielenia Buddyzmu od Shinto obejmowała popularyzowanie pogrzebów według religii Shinto, które były rzadkością zarówno wtedy jak i dziś. Jedynym sposobem na przywrócenie dawnych tradycji było odłączenie cmentarzy od świątyń buddyjskich oraz ogłoszenie ich miejscem publicznym.

 

Cmentarz Yanaka był największym na owe czasy cmentarzem w Japonii, znanym wtedy pod nazwą Yanaka Bochi, nazwa została potem zmieniona w 1935 na efemerycznie brzmiącą nazwę Yanaka Reien (Park Duchowy Yanaka).

 

Wzdłuż Alei Kwitnącej Wiśni można wciąż zobaczyć pozostałość po charakterystycznym dla tego kraju pięciopiętrowym dachu pagody, który zdobił Świątynię Tennoji od 1908 roku. Do dziś zachowało się niewiele z tej pięknej budowli, podziwiać można tylko zarośnięte granitowe płyty, jednak wciąż usłyszeć można romantyczne historie spalenia dachu przez zakochaną w sobie parę, która popełniła w ten sposób samobójstwo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: www.japanvisitor.com

Wyjątkowe miejsca

Restauracja Waniliowa

Warszawa, al. Reymonta 15

Courtyard by Marriott Warsaw Airport

Warszawa, Żwirki i Wigury 1

Dwór Biesiadny Konin

Konin, Ślesin, Koło, Licheń Stary, ul. Jana Pawła II 104

Browar Lubicz

Kraków, ul. Lubicz 17J

Agroturystyka Przechody

Przechody, Szczuczyn, Grajewo, Mońki, Rajgród, Przechody 2

LOKALE W KTÓRYCH ZORGANIZUJESZ STYPĘ

Lokalne cmentarze